Ústav

Ústav patologie a molekulární medicíny 2. LF UK a FN Motol

Zaměření pracoviště

Ústav patologie a molekulární medicíny 2. LF UK a FN Motol je jedním z největších pracovišť patologie v České republice. Ústav je moderním centrem pro tkáňovou a buněčnou diagnostiku pro dětské i dospělé pacienty nejen na úrovni morfologické, ale také molekulární. V diagnostických laboratořích ústavu využíváme kromě histopatologických a cytologických postupů i speciální techniky (imunohistochemie, histochemie enzymů, průtoková cytometrie, elektronová mikroskopie) a dále vyšetření na úrovni nukleových kyselin (in situ hybridizace a molekulárně-biologické metody včetně sekvenování nové generace). Většina vyšetření slouží k diagnostickým účelům pro pacienty před rozhodnutím o jejich léčbě (zejména na poli onkologických diagnóz), část vyšetření se ale využívá i pro indikaci cílené biologické léčby – tzv. prediktivní patologie, nebo pro monitoraci průběhu léčby jejich onemocnění.

Na ústavu působí řada pracovních skupin pro jednotlivé subspecializace (neuropatologie a neuromuskulární nemoci, sarkomová skupina, hematopatologie, gynekopatologie, mammární patologie, patologie ORL oblasti, pneumopatologie, uropatologie a nefropatologie, transplantační patologie nebo skupina pro nádory dětského věku a cytologie).

Ústav je také výzkumným centrem, a to ve všech jeho subspecializacích.

Na akademickém poli ústav poskytuje výuku oboru patologie (ve smyslu nauky o nemocech) pro studenty různých pregraduálních i postgraduálních programů.

 

1. Výuková činnost

1.1. Magisterské studium medicíny

Ústav patologie a molekulární medicíny je výukovým centrem oboru patologie magisterského studia medicíny pro studenty studující v českém i anglickém jazyce. Výuka je dvousemestrální a skládá se ze dvou oddílů – z obecné a speciální patologie. Výuka probíhá přednáškovou formou, a také v seminářích a praktických cvičeních.

Praktická výuka patologie zahrnuje:

  • makroskopickou patologii (rozpoznání chorobných dějů prostým okem),
  • patologii mikroskopickou, a
  • patologii molekulární.

Na výuce se podílí tým lékařů se specializací v oboru Patologie společně s biology se specializací v oborech Vyšetřovací metody v lékařské genetice, Molekulární genetika a Vyšetřovací metody v klinické imunologii.

Cíle výuky studentů jsou:

a) Získat přehled o příčinách, mechanismech rozvoje, morfologickém obrazu, klinické prezentaci a komplikacích všech chorobných stavů s důrazem na nejčastěji se vyskytující onemocnění.

b) Rozšířit znalosti o možnostech diagnostické bioptické a cytologické patologie, které může student jako absolvent naší fakulty využívat ve své praxi.

c) Získat správné návyky pro odběr a způsoby transportu biologického materiálu na pracoviště patologie.

d) Praktická cvičení učí studenty týmové spolupráci v laboratoři, analýze dat a prezentování výsledků vyšetření.

e) Cílem je také poznat přístup k vyšetřování nemocných, poznat etické aspekty práce v diagnostické laboratoři, naučit se hygienická pravidla při práci s biologickým materiálem, poznat etické rozměry při zacházení s lidským tělem (u zemřelých), a také při zacházení s osobními údaji pacientů.

1.2. Bakalářské programy

Patologii ve zkrácené formě vyučujeme i v jednosemestrálních přednáškových kurzech pro bakalářská studia různých směrů akreditovaných na 2. lékařské fakultě UK. Cílem je naučit studenty základům nauky o chorobných dějích a propojit je se zaměřením na jejich budoucí praktický profil. 

1.3. Postgraduální vzdělávání

Pracoviště plní funkci v postgraduálním vzdělávání, a to ve dvou směrech:

1.jako akreditované pracoviště pro obor patologie v rámci celoživotního vzdělávání v medicíně, a pak zejména v rámci specializačního vzdělávání při přípravě na atestaci v oboru patologie;

2.jako pracoviště pro doktorské studium biomedicíny (Ph.D. studium) při Univerzitě Karlově a Akademii věd ČR se školiteli v oborových radách:

  • Biologie a patologie buňky
  • Experimentální chirurgie
  • Neurovědy

1.4. Vedení diplomových prací

Na pracovišti probíhá pregraduální školení diplomantů Přírodovědecké fakulty UK, kteří zpracovávají diplomové práce v rámci magisterského studia.

 

2. Zdravotnický (diagnostický) provoz

Nosným úkolem oboru patologie ve zdravotnictví je zabezpečení diagnostiky a typizace chorob nemocných, u kterých byly odebrány vzorky buněk nebo tkání chirurgicky nebo jiným než chirurgickým přístupem (endoskopické odběry, jehlové punkce, stěry buněk). Jedná se o tzv. biopsie nebo cytologie. Vyšetřovaným biologickým materiálem jsou různé tkáně (nativní, zmrazené, fixované), punktáty kostní dřeně, periferní krev, případně jiné buněčné tekutiny (výpotky) a autologní štěpy pro transplantaci kostní dřeně. Část vyšetření probíhá v rámci takzvaných peroperačních biopsií, kdy se přímo v průběhu jednoho operačního výkonu stanoví předběžná histopatologická diagnóza. Část vyšetření prováděných na pracovišti slouží ke stanovení prognózy některých onemocnění nebo k indikaci pro cílenou terapii pacientů (prediktivní patologie). Pitevním provozem pracoviště plní edukační a kontrolní funkci v rámci Fakultní nemocnice v Motole a 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

V diagnostickém provozu se Ústav patologie a molekulární medicíny zabývá komplexní laboratorní diagnostikou nádorových i nenádorových onemocnění. Využívá metod klasické histologie a cytologie s navazujícími speciálními laboratorními vyšetřovacími metodami. Ty zahrnují průkaz exprese proteinů (metody imunohistochemické, Western blot, průtoková cytometrie), průkaz enzymové aktivity ve tkáňových řezech (enzymová histochemie), ale i pohled do buněk a tkání na úrovni ultrastrukturální analýzy (elektronová mikroskopie). Stále častěji se využívá analýza změn ve tkáni na úrovni chromozómů a genů (metody in situ hybridizace) včetně průkazu některých virů v histologickém řezu. Zásadní roli v moderní medicíně hraje analýza DNA a RNA extrahovaných ze tkání (metody kvalitativní a kvantitativní PCR a sekvenování).

Konzultační činnost

Pracoviště nabízí konzultační činnost pro ostatní pracoviště patologie v rámci České republiky, a to zejména pro diagnostiku nádorů nervového systému, sarkomů, nádorů dětského věku, onemocnění lymfatických tkání (obecně pro lymfomy a lymfoproliferativní onemocnění) a pro oblast gynekopatologie a patologie urogenitálního systému.

 

3. Výzkum

Výzkumné aktivity zaměřuje Ústav patologie a molekulární medicíny především do oblastí neuropatologie, nádorů měkkých tkání, nádorů dětského věku, hematopatologie (lymfomy a lymfoproliferativní stavy) a gynekopatologie.

Ve výzkumné činnosti pracoviště spolupracuje s mnoha klinikami 2. lékařské fakulty a Fakultní nemocnice v Motole, s Ústavem neurověd 2. LF UK a s Ústavem molekulární genetiky AV ČR.

V rámci mezinárodní spolupráce je navázán dlouhodobý vztah s těmito institucemi:

  • Department of Neuropathology, Stanford University, Palo Alto, CA, USA
  • Department of Pathology, NYU LangoneHealth, New York, USA
  • Department of Neuropathology, Amsterdam, Nizozemsko
  • Ústav patologickej anatómie a Konzultačné centrum bioptickej diagnostiky ochorení krvetvorby, Jesseniova lekárska fakulta v Martine, Univerzita Komenského v Bratislave a Martinská fakultná nemocnica, Slovensko

Přehled publikací pracoviště

Úspěchy pracoviště

 

Laboratorní příručka:

LABORATORNÍ PŘÍRUČKA ÚPMM

IILP Příloha 1 - Seznam metod

IILP Příloha 2 - Žádanka FCM

IILP Příloha 2 - Žádanka FCM

IILP Příloha 3 - Žádanka o molekulární vyšetření

IILP Příloha 3 - Žádanka o molekulární vyšetření

 

Důležité odkazy:

Web učebnice patologie

 

Kde nás najdete?

Ústav patologie a molekulární medicíny 2. LFUK a FNM sídlí v areálu Fakultní nemocnice Motol. 

Vedení a bioptická stanice - dospělá část (modrá budova), uzel A, 2. patro 

Pitevní trakt - pavilon H (budova č. 11)  

Mapa:

Vytvořeno: 23. 9. 2021 / Upraveno: 19. 5. 2022 / Odpovědná osoba: balkojan 49750666