Pravidla výuky

Přednášky

Přednášky patologie probíhají v posluchárnách 2. LF UK zpravidla 2x týdně. Cílem přednášek je uvést studenty do problematiky patologie lidských chorob s demonstrací na konkrétních příkladech z praxe. Přednášky doplňují učební texty zejména o klinický kontext a o makroskopické a mikroskopické nálezy patologických procesů; také zpřesňují rozsah vědomostí požadovaný při závěrečné zkoušce. Kromě patologů a přírodovědců našeho ústavu se budou na výuce v rámci možností podílet také hosté z klinických pracovišť a připraveny budou kazuistické vstupy. Účast na přednáškách je nepovinná, nicméně ji doporučujeme, neboť se na ně navazuje v povinných součástech výuky.

V případě náhlé absence přednášejícího či z jiného důvodu odpadnutí výuky (státní svátky, rektorský a děkanský den apod.) bude studentům nabídnuta přednáška v náhradním termínu nebo distanční formou prostřednictvím platformy Zoom.

Během přednášky je zakázáno pořizovat jakýkoli zvukový a obrazový záznam bez předchozího souhlasu přednášejícího.

 

Praktika

Praktická výuka patologie probíhá ve stážovnách Ústavu patologie a molekulární medicíny 2. LF UK a FN Motol – v dospělé části FNM (“modrá budova”), uzel A, 2. patro, a v pitevním traktu ústavu (areál FNM, pavilon 11). Účast na praktických cvičeních je povinná a je vyžadován včasný příchod. V případě opoždění nebude student na cvičení vpuštěn a bude mu započítána neomluvená absence. Mezikruhové náhrady přitom nejsou možné z kapacitních důvodů a z důvodů počítání algoritmů platformy Kahoot! Při mikroskopických cvičeních (viz dále). Na úvod/závěr (liší se u jednotlivých kruhů dle sylabu) praktik proběhne seminář k určenému tématu společně pro oba kruhy ve Velké stážovně ústavu. Samotná praktická cvičení jsou rozdělena na makroskopická (pitevní/patologicko-anatomická) a mikroskopická (histopatologická).

Makroskopická (pitevní/patologicko-anatomická) cvičení:

V průběhu makroskopických praktik budou studenti seznámeni s morfologií lidských chorob na makroskopické (“okem viditelné”) úrovni prostřednictvím patologicko-anatomické pitvy pod vedením kroužkového asistenta. Pitevní cvičení se budou konat v pitevním traktu Ústavu patologie a molekulární medicíny 2. LF UK a FNM (areál FNM, pavilon 11) vždy jednou za 14 dní – budou se pro každou studijní skupinu ob týden střídat s praktiky mikroskopickými; konkrétní pořadí pro každý kruh bude upřesněno na začátku akademického roku. Pitevní případy se budou týkat konkrétních zemřelých pacientů FNM, tudíž připomínáme, že studenti 2. LF UK jsou vázáni přísnou mlčenlivostí. Dále je během praktik nutné dodržovat předepsané platné hygienické předpisy (studentům budou na každé cvičení poskytnuty ochranné pomůcky; gumové rukavice si v případě zájmu pořizuje každý kruh samostatně na vlastní náklady). Během pitvy je přísně zakázáno pořizovat jakýkoli zvukový či obrazový záznam. Praktická cvičení na pitevně nemohou absolvovat těhotné studentky. V případě těhotenství musí daná studentka přerušit ročník (ve spolupráci se studijním oddělením a děkanátem).

Mikroskopická (histopatologická) cvičení:

V průběhu mikroskopických praktik budou studenti seznámeni s morfologií lidských chorob na histopatologické (“okem neviditelné”) úrovni prostřednictvím práce se světelným mikroskopem pod vedením svého kroužkového asistenta. Cvičení se budou konat ve Velké stážovně Ústavu patologie a molekulární medicíny 2. LF UK a FN Motol (v dospělé části FNM, uzel A, 2. patro) vždy jednou za 14 dní – budou se pro každou studijní skupinu ob týden střídat s praktiky pitevními; konkrétní pořadí pro každý kruh bude upřesněno na začátku akademického roku. Pro vstup na stážovnu jsou vyžadovány přezůvky a bílý plášť; studenti přicházejí na ústav již převlečeni; ústav nedisponuje ve svých prostorech šatnami pro studenty. Každé mikroskopické cvičení bude rozděleno na dvě části:

  • První část bude zahrnovat průběžné interaktivní procvičování látky z předchozích přednášek prostřednictvím virtuální platformy Kahoot!, ve které bude prezentace s odkazy na příslušné mikroskopické preparáty průběžně prokládána kvízovými otázkami a kazuistikami. O tom, která odborná témata budou na příslušném praktiku procvičována (a o prerekvizitních přednáškách, seminářích a úsecích v učebnici), budou studenti informováni v sylabu příslušeného praktika. Otázky budou studentům kladeny přímo během výkladu a každý student bude mít možnost na ně ve vyhrazeném čase odpovídat prostřednictvím svého mobilního telefonu/tabletu/notebooku. K dané platformě se lze přihlásit přes prohlížeč/aplikaci ve svém elektronickém zařízení po obdržení číselného kódu, který kruhoví asistenti na začátku praktika předají svým studentům. Ve stážovně je zavedena WiFi síť Eduroam UK a při práci s platformou Kahoot! budou studenti instruováni kruhovými asistenty. Cílem kvízového testování je průběžné procvičování aktuální látky a udržení pozornosti na praktiku.
  • Druhá část bude zaměřena na výklad nového tématu, vztahujícího se k látce probírané na přednáškách. Kruhoví asistenti přednesou svým studentům témata související s aktuálně probíraným výukovým celkem, která navíc doprovodí demonstraci příslušných mikroskopických preparátů.

V obou částech praktika budou mít studenti možnost pracovat se světelným mikroskopem a prohlížet si preparáty z připravené mikroskopické sbírky. Tyto preparáty tvoří významnou část zkouškové sbírky histolopatogických preparátů.

Klinický/bioptický týden”

Celkem 2x za akademický rok budou studenti jednotlivých kruhů rozděleni do podskupin a distribuováni na jednotlivé laboratoře či k jednotlivým lékařům našeho pracoviště, kde stráví výukový čas sledováním reálného každodenního diagnostického provozu. Následně o své zkušenosti v rámci své skupinky vypracují krátkou reportáž, kterou oddemonstrují svým spolužákům na společném setkání s pracovníky ústavu. Reportáž probíhá formou společné power-pointové prezentace (1 soubor), do které si všechny skupinky z příslušného kruhu nahrají své prezentace v pořadí témat: Přikrajování materiálu, Krájení a barvení, Peroperační biopsie, Svalová laboratoř, Elektronová mikroskopie, Imunohistochemie (IHC), Průtoková cytometrie, Fluorescenční in situ hybridizace (FISH), PCR a sekvenační metody. Tato část výuky se bude konat namísto určeného pitevního cvičení a jejím cílem je aktivně představit každodenní diagnostickou činnost patologa a patologii samotnou coby moderní diagnostický obor. Klinické/bioptické týdny představují povinnou část výuky a nelze během nich uplatnit absenci.

 

Konzultace



Poskytují se individuálně nebo ve skupinách na základě požádání studenta/studentů pouze v průběhu semestru. Během zkouškového období se individuální konzultace neposkytují. Termín konzultace si dohodne student s předstihem s příslušným asistentem.

 

Zkoušková sbírka

Zkoušková sbírka histologických preparátů je dostupná na webových stránkách ústavu v elektronické podobě (naskenované preparáty) s komentářem učitelů ústavu ve formě videí. 

Vytvořeno: 23. 9. 2021 / Upraveno: 16. 9. 2024 / Odpovědná osoba: MUDr. Jan Balko, Ph.D.